למה קוראים לפורים - פורים

נפתח בשתי שאלות:
שאלה ראשונה: אומרת הגמרא "משנכנס אדר מרבין בשמחה". והשאלה הפשוטה היא למה מדגישים זאת דווקא בחודש אדר? למה לא אומרים משנכנס ניסן מרבין בשמחה, גם בו אירעו מאורעות שמחים, ולמעשה כמעט בכל חודש אפשר למוצא מאורעות שמחים.
שאלה שניה: למה לחג הזה קוראים פורים, הרי פורים הוא על שם הפורים שהטיל המן, הפור שהטיל מתי להרוג את כל היהודים מנער ועד זקן, הגזרה הקשה ביותר שהייתה על עם ישראל. ולמה לקרוא דווקא על שם פעולותו של המן לחג זה? זה כמו לקרוא לפסח "פרך"...

נקדים בעוד שאלה, בכלל, למה המן מטיל פור? למה לעשות הגרלה, המן היה מספיק חכם לקבוע תאריך גם בלי הגרלה. 
איך התבצעה ההגרלה הזו? המן בהתחלה הגריל ויצא לו חודש ניסן, לא מה שהוא רצה, אבל הוא התחשבן והבין שניסן זה לא חודש טוב, זה חודש שבו קרה לעם ישראל הרבה דברים טובים, אז הוא ביטל את הגרלה הזו. ועשה זאת פעם אחר פעם עד שיצא לו חודש אדר. אז למעשה זה לא ממש הגרלה, אלא בחירה בחודש... אז מה העניין של הגרלה?
אז יש לנו כבר כמה שאלות...

דבר ראשון, נענה למה המן עושה הגרלה. למה בכלל עושים הגרלה? הגרלה היא משהו שהוא למעלה מהגיון, הרי יש צדק לעשות חלוקה למי שצריך את זה יותר מהאחרים, זה ההגיון. הגרלה אומרת "אנו מאמינים שיש משהו למעלה יותר, לא לפי ההגיון האנושי". כלומר, אנו אומרים שיש נקודה מסוימת שיותר גבוהה מההגיון.
זה נקרא בקבלה ובחסידות "למעלה מטעם ודעת".
וזו הסיבה שהמן עושה הגרלה, הוא יודע היטב כי מדובר במלחמה רוחנית מול מרדכי ועם ישראל, הוא יודע מעלתם הרוחנית, ולכן מבין שבדרך הטבע לא יוכל לעשות דבר. הוא צריך לנצח את מרדכי בעולמות הרוחניים. והוא מבין שזה יהיה לו קשה לנצח ברוחניות את מרדכי הצדיק. ולשם כך מתחכם, ועושה הגרלה, 
איך זה עוזר לו?

להאזנה לשיעור המלא:
 

1